پنج شنبه، 30 خرداد 98 ساعت 03:03 ق.ظ

پایگاه خبری تحلیلی شمال کشور

تاریخ 1397-05-27 06:40:07

اعتراض به سبک «حامی شمال»

مازنیوز:ارشاد فکر می‌کند تنها وظیفه‌ی صدور مجوز فعالیت رسانه‌ها با اوست و پس‌ازآن هیچ مسئولیتی بر عهده ندارد، این تفکر و برداشت را می‌توان به‌وضوح بر نحوه‌ی نظارت بر امور رسانه‌های مکتوب و مجازی در مازندران مشاهده کرد که وضعیت اسفبار کنونی رسانه‌های مازندران نتیجه‌ی این بی‌تفاوتی و دلیل این مدعاست.
اعتراض به سبک «حامی شمال»

مدت‌هاست حال‌وروز رسانه‌ها خوب نیست نه به دلیل اینکه وضعیت اقتصادی رسانه‌ها روبه‌زوال است که آن‌هم بی‌تأثیر نیست، علت اصلی آن است که شانیت رسانه‌ای ماسال‌هاست کمرنگ شده و امروز در حال اغماست و با این شرایط نابسامان نفس‌های پایانی خود را می‌کشد. کسی هم پیدا نمی‌شود که به داد این کشتی در گل نشسته برسد و آن را از این بحران نجات دهد.

ارشاد فکر می‌کند تنها وظیفه‌ی صدور مجوز فعالیت رسانه‌ها با اوست و پس‌ازآن هیچ مسئولیتی بر عهده ندارد، این تفکر و برداشت را می‌توان به‌وضوح بر نحوه‌ی نظارت بر امور رسانه‌های مکتوب و مجازی در مازندران مشاهده کرد که وضعیت اسفبار کنونی رسانه‌های مازندران نتیجه‌ی این بی‌تفاوتی و دلیل این مدعاست.
انگار اصلاً برای ارشاد و دستگاه‌های متولی این حوزه مهم نیست رسانه‌ها اعم از مکتوب و مجازی چه به خورد مردم می‌دهند، فقط کافی است خط قرمزهای مشخص‌شده را رعایت کنی آنگاه به‌راحتی می‌توانی با استفاده از مطالب بی‌محتوا و سوخته صفحات نشریه‌ات را پرکنی، کسی هم نیست صدایش درآید که چه می‌کنی.
چند سالی است که ارشاد مازندران به بهانه حمایت از نشریات محلی و ساماندهی آگهی‌های دولتی با اجرای طرحی از پیش شکست‌خورده به‌جای وظیفه و جایگاه والای نظارتی خود به بنگاه توزیع آگهی‌های رنگارنگ ادارات تبدیل شد یعنی جایگاه خود را از عرش به فرش رسانده که البته در نحوه‌ی توزیع این آگهی‌ها هم حرف‌وحدیث‌ها بسیار است.
البته باید اذعان داشت که نیت مجریان این طرح از ساماندهی آگهی‌های دولتی و متمرکز نمودن این آگهی‌ها کاهش دغدغه مالی نشریات و پرداختن مدیران رسانه‌ای استان به کیفیت‌بخشی و تولید محتوای فاخر رسانه‌ای بود که متأسفانه این امر محقق نشد.
آیا مجریان این طرح تابه‌حال از خود نپرسیده‌اند که با اجرای این طرح چند درصد به کیفیت نشریات استان افزوده‌شده است؟ آیا زمان آن نرسیده که به‌اشتباه خود اعتراف کرده و جهت بالا بردن کیفیت نشریات استان مسیر دیگری را برگزینند؟
متأسفانه تحلیل محتوای نشریات محلی در مازندران به حلقه‌ی مفقوده این روزهای سخت تبدیل‌شده و انگیزه‌ی تولید محتوا را از معدود رسانه‌های حرفه‌ای استان گرفته است، مشکلی که یکی از دلایل عمده‌ی آن نبود کارشناسان خبره و کار بلد در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران می‌باشد، کارشناسانی که نسبت به رسانه، خبر و تولید محتوا اشراف کامل داشته باشند.
یکی دیگر از اشتباهات اداره کل ارشاد مازندران تائید تعداد غیرواقعی اعلام وصول نشریات برای دریافت یارانه به وزارتخانه به بهانه‌ی حمایت از نشریات محلی می‌باشد که موجب گردیده تیراژهای سه الی چهاررقمی نشریات در لیست اعلام وصول به وزارت 5 رقمی شوند و این خود نوعی خیانت به جامعه‌ی رسانه‌ای است و راه دروغ‌گویی و دورویی را به نشریات می‌آموزد. البته شنیده‌ها حاکی است که با درایت دولت تدبیر و امید این حمایت هم (پرداخت یارانه کاغذ) قرار است از رسانه‌ها برداشته شود.
آن‌قدر وضعیت رسانه‌ها در مازندران بی‌سروسامان است که به‌راحتی مجوزهای نشریات خریدوفروش می‌شود بدون آنکه هیچ دستگاه نظارتی در قبال این قانون‌شکنی اقدامی انجام دهد.
متأسفانه برخی از رسانه‌های استان از رسانه‌ی خود برای رسیدن به اهداف و مقاصد سیاسی و اقتصادی استفاده کرده و از این ابزار فرهنگی برای مقاصد غیرفرهنگی بهره می‌برند که به برکت عدم نظارت درست بر نحوه‌ی عملکرد آنان و حضور مدیران ضعیف و ناکارآمد در استان انصافاً در کار خود موفق بوده و به‌قول‌معروف بار خود را بسته‌اند.
البته بعضی مدیران لقب باج‌گیر را به برخی از رسانه‌ها گذاشته‌اند که باید در جواب این بزرگواران گفت رسانه‌های باج‌گیر محصول مدیران ناکارآمدی هستند که از ترس پاسخگویی و بیان عملکرد ضعیف خود مجبور به پرداخت باج می‌شوند و غیرازاین مسئله هیچ رسانه‌ای نمی‌تواند مدیری را مجبور به اقدامی این‌چنینی نماید.
جالب اینجاست برخی از به‌اصطلاح صاحبان رسانه‌ها به دنبال مجوزات معدن و سایر امتیازات دولتی و غیردولتی بوده وعده‌ی دیگر نیز با تأسیس مؤسسات مختلف به دنبال دریافت مجوز اجرای کنسرت و ... در استان می‌باشند که هیچ سنخیتی با فعالیت‌های رسانه‌ای ندارد ولی قدرت و جایگاه رسانه به‌عنوان ابزاری کارآمد آنان را دررسیدن به اهدافشان در این مسیر یاری می‌رساند.
با این تفاصیل از رسانه‌ها می‌خواهند تأثیرگذار باشند و قلم فروشی نکنند. به نظر شما آیا با این شرایط این امر محال امکان‌پذیر است؟
دیگر از وضعیت بی‌دروپیکر خانه‌ی مطبوعات و خبرنگاران حرفی به میان نمی‌آوریم که مصیبتش کمرشکن است و سکوت متولیان نظارت بر این بخش علامت‌های سؤال متعددی را برایمان ایجاد کرده است.
نشریه‌ی «حامی شمال» که قصد دارد بر عهد و رسالت خود در حوزه‌ی اطلاع‌رسانی پایبند باشد و برای دنیای کسی آخرت خود را به حراج نگذارد در اقدامی معترضانه و در یک

اعتراض مدنی تا اطلاع ثانوی نشریه را به‌صورت سیاه‌وسفید منتشر می‌نماید و تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا با تولید محتوا و حرفه‌ای گری در فعالیت رسانه‌ای، مخاطب را راضی نگه‌داشته و به رسالت خود پایبند باشد زیرا دست‌اندرکاران نشریه معتقدند که مردم را نمی‌توان بارنگ و لعاب نشریات همراه کرد چون آنان به دنبال واقعیت و حقیقت هستند.

امید است این اعتراض آرام دیده شود و مسئولین استان به فکر ساماندهی این حوزه‌ی حساس و کارآمد باشند، زیرا عدم توجه به مسائل و مشکلات این بخش می‌تواند این ابزار مهم رشد و توسعه استان را به غده‌ای سرطانی تبدیل کند.
در پایان از تمامی همکاران رسانه‌ای خود می‌خواهم تا نسبت به مسائل و مشکلات حوزه‌ی رسانه بی‌تفاوت نبوده و واکنشی درخورشان از خود نشان دهند زیرا از رسانه‌ای که نتواند از حقوق حقه‌ی خود دفاع کند نمی‌توان انتظار داشت تا مدافع حقوق مردم باشد.

ومن اللّه التوفیق
عمران حامی-مرداد 97

نظر شما

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

کاربر گرامی، وارد نمودن نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و آدرس وب‌سایت اختیاری می‌باشد.
تبلیغات